Spieki kwarcowe z roku na rok stają się coraz bardziej modne w branży dekoratorskiej i architektonicznej. Nic dziwnego, są to bowiem materiały wysokiej jakości, pełne klasy i elegancji, a dodatkowo cechują się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Dzięki wysokim walorom estetycznym i łatwości montażu często wybierane są jako tańszy zamiennik kamienia naturalnego.
Spieki kwarcowe – co to jest?
Spieki kwarcowe to duże i cienkie płyty produkowane z mieszanki naturalnych materiałów takich jak skały granitowe, glinki, kwarc, ił łupkowy i barwniki. Wzorem nawiązują do wyglądu naturalnych kamieni: łupków, piaskowców, marmurów. Wykorzystanie spieku kwarcowego w swoim domu to idealny sposób na uzyskanie efektu prawdziwego kamienia dużo tańszym kosztem i łatwiejszym montażem. Naturalnych kamienie wymagają bowiem specjalnego wzmocnienia do montażu, natomiast takiej potrzeby nie ma, gdy stosujemy spiek kwarcowy. Wymiary płyt sięgają aż do 360×120 cm a ich minimalna grubość to 3 mm. Montuje się je za pomocą kleju, a grubość fug jest tak mała, że pozostają one praktycznie niewidoczne.
Jakie właściwości mają spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe produkowane są z naturalnych materiałów, to sprawia, iż są one przyjazne środowisku i w łatwy sposób mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Płyty te można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, a to ze względu na ich niską porowatość i małą absorpcję wody. Są też odporne na mrozy i wysokie temperatury, nie odbarwiają się od promieni słonecznych. Oprócz tego spieki kwarcowe są wysoce odporne na środki chemiczne, dlatego do ich czyszczenia bez obaw można stosować detergenty i środki odkażające. Płyty odporne są też na silne ścieranie i uszkodzenia nawierzchni, dlatego przez długi czas będą zachwycać idealnym wyglądem.
Jak powstaje spiek kwarcowy?
Proces powstawania spieku kwarcowego polega na wymieszaniu kwarcu, iłu łupkowego, skały granitowej i pigmentów ceramicznych, a następnie sprasowaniu ich i wypiekaniu w piecu o odpowiedniej temperaturze 1220° i pod odpowiednim wysokim ciśnieniem. Przez takie metody produkcyjne spiek kwarcowy jest niezwykle trwały, twardy, odporny na zaplamienia i zarysowania. Dzięki swoim właściwościom staje się coraz bardziej modny i coraz częściej wybierany do aranżacji domów jako dekoracja naścienna czy blat mebli kuchennych.
Spiek kwarcowy czy kamień naturalny?
Kamień naturalny idealnie sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Idealnie odnajdzie się w nowoczesnych domach o minimalistycznym wykończeniu, ale także do takich pełnych przepychu i luksusu. Jednak co warto wspomnieć, kamienie naturalne często nie są odporne na działania czynników zewnętrznych. Więc naprzeciw przychodzi wybieranie spieków kwarcowych, których wygląd nie odbiega od piękna kamienia naturalnego, a dodatkowo ich trwałe i wytrzymałe właściwości sprawią, że przez dłuższy czas będą zachwycały swoją niebanalną formą.
Gdzie używa się spieków kwarcowych?
Spieki kwarcowe to nie tylko świetna jakość trwałość, ale także wspaniały, elegancki i nowoczesny wygląd. Dlatego można go spotkać w coraz większej ilości domów, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Używany jest do:
- obudowy kominków;
- parapetów;
- okładzin ściennych;
- podłóg;
- blatów w meblach kuchennych;
- zabudowy mebli kuchennych i łazienkowych.
Spiek kwarcowy nie jest porowaty i ma niską nasiąkliwość, a to wpływa na to, że może być wykorzystywany w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Przy tym nie wymaga szczególnej pielęgnacji i konserwacji.
Montaż i cięcie spieków kwarcowych
Aby zachować odpowiednią precyzję i nieskazitelny wygląd płyt ze spieku kwarcowego do ich obróbki i montażu należy wykorzystywać specjalistyczne narzędzia. Dlatego ich montażem i przycięciem powinni zajmować się wyspecjalizowani pracownicy z dużym doświadczeniem. Do uzyskania najlepszych i najpewniejszych efektów sprawdzi się cięcie skoncentrowanym strumieniem wody, czyli użycie maszyny typu waterjet. Dlatego dla zachowania idealnego wyglądu zleć montaż płyt specjalistom.