Promocje
Płytka granitowa Dark Grey New G654 płomieniowana 60x60x2 cm PRZEDSPRZEDAŻ !
Płytka granitowa Dark Grey New G654 płomieniowana 60x60x2 cm PRZEDSPRZEDAŻ !

150,00 zł

Cena regularna: 200,00 zł

Najniższa cena: 200,00 zł
m2
Stopica Granitowa G603 polerowana 135x35x1,5+1,5
Stopica Granitowa G603 polerowana 135x35x1,5+1,5

89,00 zł

Cena regularna: 150,00 zł

Najniższa cena: 150,00 zł
szt.
Stopnica granitowa polerowana z antypoślizgiem  G664 100x35x2 cm
Stopnica granitowa polerowana z antypoślizgiem G664 100x35x2 cm

75,00 zł

Cena regularna: 100,00 zł

Najniższa cena: 100,00 zł
szt.
Płytka granitowa płomieniowana Black Pearl 60x60x2 cm
Płytka granitowa płomieniowana Black Pearl 60x60x2 cm

189,00 zł

Cena regularna: 240,00 zł

Najniższa cena: 240,00 zł
m2
Płytka granitowa polerowana  Black Pearl 60x60x2
Płytka granitowa polerowana Black Pearl 60x60x2

189,00 zł

Cena regularna: 240,00 zł

Najniższa cena: 240,00 zł
m2
Płytka granitowa szara polerowana Juparana Grey 60x60x1,5 cm
Płytka granitowa szara polerowana Juparana Grey 60x60x1,5 cm

190,00 zł

Cena regularna: 215,00 zł

Najniższa cena: 215,00 zł
m2
Płyta Gresowa Grey Fjord 120x60x0,8 cm
Płyta Gresowa Grey Fjord 120x60x0,8 cm

149,00 zł

Cena regularna: 195,00 zł

Najniższa cena: 195,00 zł
m2
Płyta Gresowa White Fjord 120x60x0,8cm
Płyta Gresowa White Fjord 120x60x0,8cm

149,00 zł

Cena regularna: 195,00 zł

Najniższa cena: 195,00 zł
m2
Płytka drewnopodobna Grove wood honey 90x15x0,8 cm
Płytka drewnopodobna Grove wood honey 90x15x0,8 cm

89,00 zł

Cena regularna: 184,00 zł

Najniższa cena: 184,00 zł
m2
Produkt dnia
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Płytki patchworkowe — na czym polega ich fenomen?

Płytki patchworkowe — na czym polega ich fenomen?

Słowo patchwork jest połączeniem angielskich terminów: „patch”  — co oznacza łatać, załatać, dosztukować, a także „work”, czyli praca. Można więc przetłumaczyć to jako mieszaninę, mozaikę, niejednolitą całość lub jako składanie z kawałków. Niemniej, trend ten zachwyca od lat, a same płytki patchworkowe stały się światowym fenomenem.

Co to jest patchwork?

Z definicji wyraz ten odnosi się do metody szycia, gdzie za pomocą łączenia niewielkich kawałków materiału w całość, tworzono nowy wzór. Jest to także technika wykonywanej pracy. Wykorzystywane elementy różnią się między sobą wielkością, fakturą, kolorystyką, stylem i wzorem. Dzięki temu nowa całość nabiera wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.

Co ciekawe, patchwork jako hit w modzie ulicznej i trend w aranżacji wnętrz ma swój początek jeszcze przed epoką wiktoriańską, gdzie był on efektem ubóstwa. Kobiety nie chcąc wyrzucić zniszczonej odzieży, prując i zszywając na nowo, uzyskiwały fragmenty materiałów, z których tworzyły np. zasłony lub poszewki. Później, w drugiej połowie XIX wieku trendem tym zainteresowały się mieszczanki. Zaczęły tworzyć własne tekstylia, ozdabiając je guzikami, koralikami, ozdobnymi nićmi oraz aplikacjami ze szlachetnych materiałów. Popularność techniki patchworkowej osłabła w okresie międzywojennym, aby na nowo stać się hitem lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Z tego powodu patchwork jest silnie kojarzony ze stylem boho, hippie, rustykalnym i retro, a współcześnie zachwyca osoby ceniące indywidualizm.

To, co charakteryzuje wyroby w stylu patchwork to geometria kształtów i niebanalność. Podobnie jest w odniesieniu do ceramiki. Pierwsze próby stworzenia płytek patchworkowych miały miejsce w Hiszpanii i we Włoszech. Następnie trend zyskał popularność w kolejnych krajach Europy. Na początku płytki patchwork były układane na ścianach, a dopiero później na podłodze.

Różne kolory i wzory

Istnieją liczne wariacje w dziedzinie wzorów i kolorystyki. Projektantów płytek patchworkowych ogranicza jedynie ich wyobraźnia.

Ze względu na ogólną dowolność i brak określonych zasad, płytki patchwork mogą stanowić subtelny akcent dekoracyjny lub całkowicie zdominować wnętrze mocnym wzorem. Mozaiki są więc synonimem niesamowitego efektu i przyciąganej uwagi. Z tego powodu patchwork jest trendem, który jest często wykorzystywany w kuchni, łazience, salonie lub w miejscach publicznych, jak np. restauracje lub puby.

W aspekcie kolorystyki można spotkać wariacje w następujących wariantach:

  • Klasycznym duecie bieli i czerni — kontrasty ożywiają pomieszczenia, a przy tym mieszanina biało-czarnych wzorów może tworzyć złudzenia optyczne. Warto jednak pamiętać, że w dłuższej perspektywie może być to męczący efekt. Z tego powodu warto rozważyć minimalizm w stylu.
  • Monochromatycznej skali odcieni szarości — czyli uniwersalizm i stonowanie. Jednorodność jest to dobry wybór na delikatną dekorację.
  • Miksie kolorów — w tym aspekcie płytki patchworkowe mogą mieć stonowane wybarwienie, jak i bazować na kontrastach. Ułożenie płytek na ograniczonej powierzchni pozwoli uniknąć niechcianego chaosu.

Podobnie jak w przypadku kolorów, tak i wzory na płytkach patchworkowych mogą być różne. Mieszanina rombów, kwadratów i prostokątów, kół, pasków, trójkątów i motywów roślinnych dopełnia wyrazistość lub wręcz odwrotnie — przetarcia stylizowane na celowe postarzenie, o różnych deseniach. Co więcej, w tematyce wzorów można znaleźć takie płytki patchwork, które będą nawiązywać do przepychu ze względu bogactwo zdobień lub wywołujące skojarzenia z charakterystyczną marokańską ceramiką. Inną możliwością jest nowoczesne wzornictwo, z nieco większym stonowaniem i minimalizmem. Niemniej, patchwork daje wiele możliwości i kombinacji we wzorach i kolorach. Podobnie jest w sprawie stylistyki. Płytki patchworkowe mogą być wykończone w połysku, macie lub satynie.

Uniwersalność płytek patchworkowych

Uniwersalność mozaiki pozwala dopasować mnogość wzorów i kolorów do koncepcji i stylu aranżacji. Popularne beże, brązy, biel, czerń i szarość pasują do wszystkiego, dzięki czemu mogą zdobić każde wnętrze. Dobrze zaaranżowane płytki patchwork mogą stanowić element klasycznych i nowoczesnych wnętrz.

Co więcej, możliwość ich ułożenia na ścianie i podłodze daje nieograniczone możliwości. Wybierając gres, można ułożyć mozaikę na zewnątrz budynku, dzięki czemu balkon lub taras nabierze wyjątkowego wyglądu. Tym samym płytki patchworkowe można zastosować wedle uznania.

Wykorzystanie płytek patchworkowych w domu

Patchwork we wnętrzach najczęściej spotyka się w łazience i kuchni, rzadziej w salonie i korytarzu.

Przede wszystkim płytki patchworkowe są praktyczne. Skutecznie maskują zabrudzenia.  Wyraźne akcenty dzielą pomieszczenie na strefy. Przykładem może być tutaj np. wyodrębnienie wyspy kuchennej, stołu lub wanny. Jest to także dobre rozwiązanie w przypadku oddzielenia przestrzeni szafek wiszących od blatu roboczego.

Oprócz tego mozaiki skutecznie ożywiają pomieszczenie, przełamując biel armatury łazienkowej. Podobnie jest w przypadku tarasu i korytarza, gdzie wzory i kolory płytek patchwork sprawiają, że wnętrze wydaje się ciekawsze wizualnie. Wyrazisty dekor sprawdzi się na tle jednolitej powierzchni, np. drewna lub cegły oraz w miejscu, gdzie zastosowano stonowane kolory. Miejsce ułożenia tego typu płytek, nawet na niewielkiej powierzchni w formie dekoru, będzie zwracać uwagę, co znacznie wpływa na pozostałe wzory i zastosowane kolory w pomieszczeniu. Z tego powodu, decydując się na mozaiki w salonie, należy pamiętać, że przełamią one surowość skandynawskiej bieli i minimalizmu. Niemniej, białe, czarne lub szare płytki wkomponują się w styl nowoczesnych wnętrz.

Jak widać, patchwork zdecydowanie zaskakuje i intryguje. Jego niejednorodność pozwala wprowadzić intensywność lub wydzielić konkretne strefy w przestrzeni. Skutecznie ożywia i ozdabia, nadając aranżacji unikatowości, podkreślając wyjątkowość właścicieli mieszkania lub domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium