Czeka Cię remont i położenie nowych płytek? To bardzo dobra decyzja, bo kafelki stanowią połączenie modnego wzornictwa i praktyczności. Ale jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek, by wyglądały estetycznie? Chcesz zrobić to dobrze? Przeczytaj nasze podpowiedzi i wybierz dla siebie najlepszy wariant!
W jakich miejscach wykończenie płytek jest potrzebne?
Płytki ścienne i podłogowe wykonane z ceramiki lub kamienia wybierane są nie tylko do łazienki. Często układa się je w kuchni, korytarzu, a niekiedy nawet w salonie. Coraz częściej stosuje się otwarte przestrzenie, gdzie podłoga w kuchni wykonana jest z płytek a ta w salonie z paneli. Płytki znajdują się też w najbliższym sąsiedztwie urządzeń i akcesoriów sanitarnych, takich jak brodziki czy umywalki. Co zrobić, by połączenie tych elementów było estetyczne, praktyczne i trwałe? Konieczne jest wykończenie narożników i łączeń.
Sposób 1 – wykończenie narożników płytek na zakładkę
To najprostszy, najtańszy i najmniej wymagający sposób na wykończenie płytek. Polega na położeniu ich w ten sposób, by jedna zachodziła na drugą. Dzięki temu powstaje krawędź na całej długości cokołu czy narożnika, który można wypełnić fugą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz kupować dodatkowych listew, czy przycinać pod kątem płytek. Na co jednak musisz uważać? Pamiętaj, że wykończenie narożników płytek w ten sposób wymaga od Ciebie układania ich z zachowaniem fabrycznych krawędzi. W widocznych miejscach nie mogą być przyklejone kafelki przycinane, bo to zniweczy cały efekt.
Narożniki na zakładkę stosuje się zwykle w miejscach narażonych na ściskanie i obciążenie. Dlatego szczególnie schody i pojedyncze stopnie bardzo dobrze komponują się z takim rodzajem narożników. Dzięki temu zachowują trwałość, nie są wystawione na pękanie i wyglądają bardzo estetycznie.
Sposób 2 – wykończenie płytek listwami plastikowymi
Obecnie coraz rzadziej spotykany sposób na wykończenie kafelek. Dlaczego? Plastikowe elementy nie zawsze komponują się z aranżacją wnętrza. Nie można im jednak odmówić, że są niezwykle praktyczne. Zaletą takiego wykończenia płytek ściennych i podłogowych jest łatwość montażu, o ile są one klejone. Zwykle stosuje się do tego odpowiedni klej nałożony na element fabrycznie lub aplikowany przy pomocy pistoletu. Gdy przygotowujesz w łazience lub kuchni wykończenie płytek, listwy przydadzą ci się szczególnie na styku z wanną, brodzikiem lub umywalką. Zadbaj, by nałożyć pod nie również warstwę silikonu.
Listwy wykorzystywane są również w przestrzeni przypodłogowej. To bardzo dobry sposób na zaaranżowanie powierzchni, gdy płytki podłogowe są inne od ściennych. Oczywiście trudnością może być wiercenie w nich otworów montażowych, bo niektóre listwy przypodłogowe montowane są na kołki. Innym rozwiązaniem, które będzie łatwiejsze pod kątem montażu, jest zastosowanie narożników metalowych.
Sposób 3 – stalowe narożniki do płytek
Tę metodę stosuje się w wielu kunsztownie zaaranżowanych wnętrzach. Narożniki do płytek ze stali nierdzewnej lub aluminium mogą być wyposażone w ograniczniki rozmiaru spoiny. Zwykle stosuje się je w miejscach styku różnych rodzajów płytek i na narożnikach. Są również wykorzystywane do płynnego maskowania połączeń różnych materiałów. Narożniki i kątowniki metalowe montuje się bez dodatkowych materiałów – wsuwa się je między płytkę a podłogę. Wykończenie narożników zewnętrznych tą metodą ma jeszcze jedną zaletę – zwiększa wytrzymałość tych newralgicznych miejsc na uderzenia.
Narożniki metalowe bardzo dobrze spisują się w pomieszczeniach narażonych na intensywny ruch domowników. Wzmacniają też połączenia krawędzi płytek, co ma szczególne znaczenie w łazienkach. To tam jest zwykle sporo rzeczy, które mogą upaść i doprowadzić do wyszczerbienia narożnika. Stalowe i aluminiowe listwy i kątowniki ułatwiają również zachowanie prostych krawędzi, co w przypadku łączenia na zakładkę czy fazowania nie jest takie oczywiste.
Sposób 4 – fazowanie płytek
To zdecydowanie najchętniej wybierany sposób na wykończenie płytek ściennych. Dlaczego? Nie potrzebujesz dodatkowych listew i nie musisz martwić się, czy znajdziesz odpowiedni rozmiar i kolor. Poza tym rozwiązanie to jest zdecydowanie najbardziej estetyczne. Wymaga jednak dużej wprawy, pewnej ręki podczas docinania i odpowiedniej maszyny. Fazowanie płytek jest bardzo popularne na wszystkich krawędziach zewnętrznych, takich jak:
- półki;
- podstawy umywalek;
- łączenia ścian zewnętrznych.
Powstałą szczelinę można wypełnić fugą, jeśli znajdzie się dla niej miejsce pomiędzy płytkami.
Jak wykonuje się ukosowanie płytek?
Powiedzmy sobie wprost – ukosowanie płytek będzie wymagało od Ciebie cierpliwości i posiadania odpowiedniego sprzętu. Najczęściej do tego typu pracy wykorzystuje się przecinarkę wodną do płytek. Dlaczego? Pomaga zachować idealny kąt 45 stopni i wykonać precyzyjne cięcie bez naruszania szkliwa. Wykończenie płytek metodą fazowania wymaga również delikatnego odsunięcia ostrza tarczy od krawędzi o ok. 1 cm. Dzięki temu samo łączenie będzie bardzo estetyczne, nie narazisz się na wyszczerbienie narożnika i zachowasz idealną linię łączenia na całej długości krawędzi. Jeśli nie masz maszyny kątowej, daruj sobie cięcie szlifierką ręczną.
Na co uważać podczas fazowania płytek? Kluczowe jest zachowanie stałej odległości ostrza od narożnika. Jeśli przesuniesz się chociaż o milimetr, krawędź nie będzie równa. Poza tym zapomnij o przyklejaniu wyszczerbionych płytek – fuga tego nie przykryje. Fazowanie wymaga też idealnego odmierzania wymiarów, by zachować stałą grubość fugi.
Którą metodę wykończenia płytek wybrać?
Jaka metoda na wykończenie narożników płytek będzie najlepsza? To zależy od miejsca i powierzchni, którą chcesz wykonać. Fazowanie będzie najlepsze wszędzie tam, gdzie nie ma ryzyka wyszczerbienia. Raczej więc nie sprawdzi się na schodach. Z drugiej strony jest bardzo estetycznym sposobem wykończenia. Narożniki, kątowniki i listwy będą odpowiednie dla osób, które nie są w stanie wykonać dobrej jakości cięcia. Jeśli do takich należysz, nie ma się czego wstydzić – ukosowanie płytek nie należy do najłatwiejszych i wymaga doświadczenia.