Układanie płytek krok po kroku
Na początku należy wybrać odpowiednie płytki ceramiczne dostosowane do naszych potrzeb i danego pomieszczenia. W zależności od miejsca zastosowania kluczowe będą inne parametry, w tym m.in. odporność na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Kwestie dekoracyjne to tylko jeden z wielu czynników składających się na podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób będzie eksploatowana powierzchnia wyłożona płytkami. Dlatego też podczas zakupów należy zwrócić uwagę na nasiąkliwość płytek, wytrzymałość na wahania temperatury, nacisk czy działanie środków chemicznych. Dopiero wówczas możemy mieć pewność, że wybrane płytki ceramiczne spełnią swoją funkcję np. w kuchni czy w łazience.
Płytki ceramiczne wykorzystywane są również w salonach, pomieszczeniach gospodarczych czy korytarzach. Jest to wybór nie tylko praktyczny, ale również efektowny. Płytki ceramiczne są odporne na ścieranie, łatwe w czyszczeniu i mogą być stosowane w ramach ogrzewania podłogowego, gdyż dobrze przewodzą ciepło. Z drugiej strony — samodzielne ułożenie płytek ceramicznych wymaga nie lada wprawy, dlatego też zaleca się skorzystanie z usług fachowca.
Układanie płytek — od czego zacząć?
Układanie płytek ceramicznych należy zacząć od wyboru optymalnego materiału. Musi być on dostosowany do rodzaju pomieszczenia i warunków użytkowania. Poza tym, płytki to zaledwie jeden z wielu innych elementów, jakich będziemy potrzebować wykonania ceramicznej posadzki.
Kluczowa jest tutaj również zaprawa klejowa, która także powinna być dopasowana do wielkości płytek, materiału i rodzaju podłoża. Do wyboru są tutaj tzw. zaprawy klejowe zwykłe lub elastyczne, choć one także mogą różnić się parametrami w zależności od producenta. Zaprawy klejowe elastyczne znajdują zastosowanie głównie w ogrzewaniu podłogowym i w miejscach, w których trudno jest płytki ceramiczne ułożyć. Zaprawy elastyczne wykorzystuje się również podczas klejenia płytek na tarasach i balkonach.
Kolejnym koniecznym zakupem na liście, są fugi. One także muszą być dopasowane do płytek i to nie tylko pod względem kolorystycznym. Z pewnością przydatne m.in. do uzyskania pożądanej grubości spoin, będą również krzyżaki czy tzw. tetki. Często przydają się też kliny, które służą do poziomowania płytek.
To jednak wciąż nie wszystko. Aby rozpocząć układanie płytek ceramicznych, potrzebować będziemy też specjalnych listew i narożników, które służą do wykańczania posadzek. Ważna będzie też inwestycja w preparat gruntujący i silikon. Poza tym zgromadzić trzeba będzie wszelkie kluczowe narzędzia, czyli m.in.
- miarkę,
- poziomicę,
- szpachelkę,
- zębatą pacę,
- wiadro z mieszadłem,
- krajak do płytek,
- obcęgi,
- gumowy młotek.
Jak układać płytki ceramiczne?
Gdy już mamy przy sobie wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, można przystąpić do rozpoczęcia pracy. Na początku należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, aby ustalić sposób, w jaki płytki będą rozmieszczone. Ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której część posadzki pokryta będzie wąskimi i poucinanymi elementami — takie rozwiązanie wygląda nieestetycznie i z pewnością będzie miało niewiele wspólnego z satysfakcjonującym efektem końcowym. Szczególnie problematyczne może być ułożenie płytek na brzegach i w narożnikach — w takiej sytuacji zaleca się, aby nie były one węższe niż połowa całego wymiaru.
Płytki ceramiczne możemy kłaść w równoległych rzędach, co jest opcją zdecydowanie najłatwiejszą i najczęściej wykorzystywaną. Warto tutaj jednak pamiętać także o fugach — ich szerokość musi być dostosowana do wielkości płytek. Jeśli w jakimś miejscu będą występować duże zmiany temperatury (np. na tarasie, balkonie lub w przypadku ogrzewania podłogowego), to spoiny powinny być odpowiednio szerokie.
W czasie układania płytek ceramicznych zdecydowanie najważniejsza jest precyzja. Dlatego też nieodzownym elementem takiej pracy będzie poziomica i łata. Czasami stosuje się też tzw. pasy kierunkowe w odstępach ok. 2 metrów w pionie lub poziomie. Pasy można usunąć, gdy już część płytek zostanie ułożona prawidłowo — będą one wówczas stanowić wzór do układania kolejnych.
Zasady układania płytek ceramicznych
Zasady układanie płytek ceramicznych będą się nieco od siebie różnić w zależności od powierzchni. Warto jednak pamiętać, że po świeżo ułożonych płytkach nie wolno chodzić, więc układanie zawsze zaczyna się od miejsca najbardziej oddalonego od wejścia. W przypadku płytek ceramicznych układanych w domu zaprawę nakłada się gładką stroną pacy i delikatnie rozprowadza częścią zębatą. Następnie płytki przykłada się do warstwy kleju i lekko je dociska do podłoża.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie równego ułożenia płytek za pomocą poziomicy. Ewentualnej korekty położenia możemy dokonać, używając gumowego młotka. Pomiędzy zaprawą klejową a płytkami możemy włożyć specjalne klipsy, które ułatwiają uzyskanie równego podłoża. W klipsy wkładamy wówczas klin poziomujący, aby wyrównać płytki obok siebie. Gdy już zaprawa nabierze trwałości, wyciągamy klipsy ze spoin.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku płytek układanych na zewnątrz. Wówczas konieczne jest wykorzystanie elastycznej zaprawy klejowej, którą nakłada się zarówno na płytki, jak i podłoże. Musimy pamiętać, aby unikać jakichkolwiek pustych przestrzeni, bo to w nich będzie się gromadzić woda, która z czasem doprowadzi do sporych zniszczeń. Jest to problematycznie zwłaszcza zimą, gdy woda zamarza i zwiększa swoją objętość, co skutkuje odpadaniem płytek.
Podczas układania płytek ceramicznych na balkonie lub tarasie należy wziąć pod uwagę także ogrzewanie podłogowe. Jeśli zależy nam na wdrożeniu tego typu rozwiązania, to konieczne będzie zastosowanie tzw. dylatacji, czyli celowo utworzonej szczeliny o szerokości ok. 1 cm w pobliżu ścian. Dzięki temu płytki będą lepiej chronione przed dużymi zmianami temperatury. Takie szczeliny wypełnia się następnie tzw. masą silikonową.
Warto także pamiętać, że nawet idealne rozplanowanie płytek nie uchroni nas przed koniecznością ich docinania w narożnikach i przy drzwiach. Dlatego też tak ważnym narzędziem jest krajak do płytek. Alternatywnie możemy tutaj wykorzystać również specjalną przecinarkę tarczową lub szlifierkę. W zależności od układu płytek i ich rodzaju musimy się też liczyć z pewnymi stratami.
Po ułożeniu płytek należy odczekać do 48 godzin, aż zastygnie zaprawa klejowa. Należy wówczas usunąć resztki kleju ze spoin, a szczeliny wypełnić zaprawą fugującą. Całość należy wyczyścić wilgotną gąbką i umyć większą ilością wody.
Płytki ceramiczne na ścianie
Płytki ceramiczne możemy też ułożyć na ścianie. Na początku musimy ustalić tzw. poziom bazowy, w czym pomocna może być listwa startowa i podłoga. Płytki planujemy w taki sposób, aby można je było przyciąć tuż nad podłogą. Przydatne mogą się tutaj okazać specjalne kołki, od których możemy zacząć układanie płytek.
Kolejnym krokiem jest przymocowanie płytek w pasach poziomych po uprzednim nałożeniu zaprawy klejowej. Proces ten przebiega tak samo, jak w przypadku układania płytek podłogowych. Musimy pamiętać, aby płytki były położone równo — w razie kłopotów, warto skorygować nierówność za pomocą gumowego młotka. Do uzyskania równych odległości zaleca się też wykorzystanie krzyżaków dystansowych.
Podczas układania płytek ceramicznych trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże. Musi być ono stabilne i równe — nie powinno odstawać od muru lub podłogi. Co więcej, powierzchnia musi być czysta, dlatego też rozpoczęciem prac należy ją dokładnie odkurzyć i ewentualnie odplamić. Ewentualnie nierówności nie powinny przekraczać więcej niż 2 mm — większe muszą zostać pokryte specjalnymi klejami grubowarstwowymi.
Czasami nawierzchnię trzeba wcześniej zagruntować lub zeszlifować. Dodatkowo warto zadbać o ochronę przed wodą. Płytki nie są wodoszczelne, więc hydroizolacja jest tutaj niezbędna — zwłaszcza jeśli zamierzamy kłaść płytki na odkrytym balkonie lub w łazience. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które zapewnią płytkom odpowiednią izolację przeciwwodną.
Mowa tutaj np. o specjalnych powłokach z płynnej folii czy taśmach uszczelniających. Te pierwsze aplikuje się pędzlem — najlepiej w dwóch lub trzech warstwach. Taśmy zaś wklejamy w miejscach bezpośredniego styku ściany z podłogą. Możliwości jest tutaj mnóstwo, choć samodzielne układanie płytek ceramicznych nie należy do prostych zadań. Ważne jest jednak, aby trzymać się instrukcji i zaleceń producenta, a także liczyć się z koniecznością wykonania wielu korekt i poprawek.