Impregnacja płytek w pigułce
O płytki ceramiczne należy dbać regularnie. Przede wszystkim tuż po ich ułożeniu należy je dokładnie wyczyścić. Mowa tutaj o wszelkich zabrudzeniach, takich, jak pozostałości i resztki mieszanek klejowych czy zapraw fugowych.
Co więcej, płytki kuchenne, łazienkowe, podłogowe i tarasowe powinny być czyszczone systematycznie za pomocą specjalnych preparatów, które likwidują zabrudzenia w postaci m.in. tłustych plam. Pozwoli to w znacznej mierze utrzymać pierwotny wygląd podłóg i ścian, które zostały pokryte płytkami ceramicznymi.
To jednak nie wszystko. Wspomniana pielęgnacja obejmuje również proces impregnacji, który zabezpiecza płytki przed wchłanianiem wilgoci i brudu. Impregnowanie płytek ceramicznych pozwala też zminimalizować ryzyko pojawienia się zacieków i wykwitów. Wystarczy pokryć płytki specjalną warstwą ochronną, dzięki której łatwiej będzie utrzymać daną powierzchnię w czystości. Dedykowane preparaty mogą też pogłębić kolor płytek i nadać im spektakularnego połysku.
Warto pamiętać, że nie wszystkie rodzaje płytek ceramicznych można lub trzeba pokrywać preparatem impregnującym. Zawsze należy dokładnie sprawdzać zalecenia producenta, a ewentualne testy przeprowadzać na bardzo małej powierzchni w niewidocznym miejscu, aby się upewnić, że preparat jest bezpieczny.
Impregnowanie płytek a trwałość
Impregnację płytek ceramicznych można przeprowadzić zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. W pierwszej sytuacji wystarczy nawet pojedyncza impregnacja, by cieszyć się satysfakcjonującymi efektami przez bardzo długi czas. Należy jednak pamiętać o dodatkowej pielęgnacji, bez której utrzymanie lśniących płytek nie będzie możliwe.
W przypadku powierzchni zewnętrznych, gdzie płytki ceramiczne narażone są na warunki pogodowe, impregnację można okresowo powtarzać. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jednak ciepła woda lub ewentualnie domowy roztwór wody z octem — taka mieszanka powinna usunąć wszelkie zabrudzenia i nie spowodować żadnych szkód.
W skrócie:
- płytki ceramiczne można impregnować, ale wcześniej należy sprawdzić, co zaleca producent,
- wybór impregnatu musi być dobrze przemyślany — powinien on składać się ze sprawdzonych składników, które nie zmienią wyglądu płytek lub nie spowodują żadnych uszkodzeń,
- nie każde płytki ceramiczne można impregnować — niektóre rodzaje są już właściwie zabezpieczone podczas procesu produkcyjnego,
- oprócz impregnacji równie ważna jest pielęgnacja i profesjonalny montaż.
Liczą się szczegóły
Płytki ceramiczne należą do okładzin trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest jednak, aby były one prawidłowo ułożone, a później regularnie pielęgnowane. Już na etapie wyboru płytek należy sprawdzić zalecenia producenta dotyczące ich impregnacji. Warto tutaj pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z zakupem impregnatów, a także zwróceniu uwagi na częstotliwość powtarzania takich zabiegów.
Niektóre modele płytek ceramicznych są produkowane w taki sposób, by ich powierzchnia była zabezpieczona przed wilgocią i promieniami UV. Dzięki temu czynniki chemiczne i mechaniczne w znacznie mniejszym stopniu wpływają na zmianę wyglądu płytek. Impregnaty mogą wprawdzie pomóc w zabezpieczeniu okładziny, ale z drugiej strony ich niewłaściwy dobór może doprowadzić do zwiększonego ryzyka pojawienia się plam. Poza tym w składzie impregnatu znajduje się szereg składników chemicznych, które w połączeniu z powierzchnią płytek mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego zaleca się stosowanie takich środków wyłącznie na zalecenie producenta.
Co więcej, na rynku znajdziemy mnóstwo detergentów do czyszczenia i pielęgnacji płytek, ale nie każdym z nich można czyścić dowolną powierzchnię. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że preparat doprowadzi do utraty koloru, powstawania rys czy nawet — w skrajnych sytuacjach — pęknięcia płytek. Takich uszkodzeń nie da się później odwrócić i zazwyczaj nie podlegają one gwarancji.
Niektóre płytki ceramiczne np. te wykonane z gresu polerowanego należy impregnować. Z kolei płytek ceramicznych z gresu szkliwionego i technicznego nie poddajemy tego procesowi ze względu na praktycznie zerową nasiąkliwość. W takim przypadku pozostaje jedynie właściwa pielęgnacja.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Proces czyszczenia płytek należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia ich z kurzu i pyłu. Można to zrobić wilgotną szmatką, ale warto zadbać, by ta nie pozostawiała włókien. W niektórych przypadkach sprawdzi się też miękka szczotka i gorąca woda lub połączenie wody i płynu do mycia naczyń. Wśród domowych sposobów na czyszczenie płytek figuruje też połączenie sody oczyszczonej i szarego mydła.
Chemiczne preparaty nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej że w większości sytuacji wystarczą domowe metody. Z drugiej strony, nadużywanie niektórych składników (takich jak ocet) może doprowadzić do zmatowienia powierzchni kafelków czy płytek podłogowych. Na rynku istnieje wiele preparatów czyszczących przeznaczonych do konkretnego rodzaju płytek — inne środki wykorzystamy w przypadku terakoty, a inne do glazury.
Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie instrukcji i pilnowanie określonych proporcji. Dany preparat powinien znajdować się na płytkach tylko przez krótki czas, by nie pozostawić na nich żadnych śladów. W przeciwnym razie mogą pojawić się odbarwienia i pęknięcia. W pomieszczeniach zamkniętych można postawić wyłącznie na standardowe środki czyszczące — bez konieczności impregnacji, o ile wybraliśmy odpowiedni rodzaj płytek.
Sprawdź również inne nasze wpisy:
- JAK CZYŚCIĆ PŁYTKI GRANITOWE?
- JAK DBAĆ I CZYM CZYŚCIĆ PŁYTKI TARASOWE I OGRODOWE?
- JAK DBAĆ I CZYM CZYŚCIĆ SPIEKI KWARCOWE?