Promocje
Kamień elewacyjny dekoracyjny kwarcyt czarny 10x36 Stackstone Black /PRZEDSPRZEDAŻ!/
Kamień elewacyjny dekoracyjny kwarcyt czarny 10x36 Stackstone Black /PRZEDSPRZEDAŻ!/

159,00 zł

Cena regularna: 199,00 zł

Najniższa cena: 199,00 zł
m2
Kamień elewacyjny dekoracyjny łupek czarny 10x36 Black Slate Stackstone  /PRZEDSPRZEDAŻ!/
Kamień elewacyjny dekoracyjny łupek czarny 10x36 Black Slate Stackstone /PRZEDSPRZEDAŻ!/

139,00 zł

Cena regularna: 179,00 zł

Najniższa cena: 179,00 zł
m2
Płytka granitowa czerwona płomieniowana G562 60x60x2 cm | PRZEDSPRZEDAŻ!
Płytka granitowa czerwona płomieniowana G562 60x60x2 cm | PRZEDSPRZEDAŻ!

199,00 zł

Cena regularna: 229,00 zł

Najniższa cena: 229,00 zł
m2
Parapet Stopnica granitowa Maple Red polerowana G562 150x33x2 /PRZEDSPRZEDAŻ!/
Parapet Stopnica granitowa Maple Red polerowana G562 150x33x2 /PRZEDSPRZEDAŻ!/

155,00 zł

Cena regularna: 185,00 zł

Najniższa cena: 185,00 zł
szt.
Parapet Stopnica granitowa Maple Red płomieniowana G562 150x33x2 /PRZEDSPRZEDAŻ!/
Parapet Stopnica granitowa Maple Red płomieniowana G562 150x33x2 /PRZEDSPRZEDAŻ!/

155,00 zł

Cena regularna: 185,00 zł

Najniższa cena: 185,00 zł
szt.
Producenci

Ile kleju kłaść pod płytki? Grubość kleju w zależności od rodzaju płytki

Ile kleju kłaść pod płytki? Grubość kleju w zależności od rodzaju płytki

Jak kłaść płytki? Najlepiej dokładnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Najpierw musisz oczyścić całą powierzchnię podłoża. Nie może być tam żadnego brudu, pyłu czy tłuszczu. Potem powierzchnię odpowiednio wysusz i wyrównaj, ręcznie lub przy pomocy masy szpachlowej, która działa samopoziomująco. Zaprawę klejową, tą na bazie cementu trzeba odpowiednio rozrobić. Do tego użyć możesz wiertarki z mieszadłem. Kielnia zaś posłuży Ci do rozprowadzenia kleju na powierzchni.

Jak poprawnie kleić płytki?

Płytki należy układać przy jednoczesnym lekkim dociskaniu i wkręcaniu ich w klej. Musisz zachowywać 2 mm odstępy między nimi, także obok ścian. Każdą płytkę dobijaj gumowym młotkiem i zadbaj, aby zachowana była dopuszczalna ilość kleju pod płytki. Płytka powinna być pokryta około w 80% zaprawą. W mniej sprzyjających warunkach stosuje się tzw. metodę kombinowaną. Polega to na podwójnym smarowaniu klejem – jeden raz powierzchnię i drugi, cieńszą warstwą, samą płytkę.

Rodzaje klejów do płytek

Klej do płytek, a tak naprawdę zaprawa klejowa występuje w trzech zasadniczych rodzajach:

  • klej dywersyjny – nadaje się do przytwierdzenia płytek na nietypowych powierzchniach – metal, płyty kartonowe, gipsowe czy drewnopodobne. Możesz go użyć także na powierzchniach pokrytych glazurą. Tuż po wytworzeniu jest gotowy do użycia. Nie wymaga rozrabiania z wodą,
  • klej stworzony na bazie żywicy reaktywnej – również świetnie nada się do wykładania płytkami powierzchni metalowej, ale także na zewnątrz gresu, na podłożach z poliestru czy PCV. Przykleja się nim elementy do już nałożonych płytek ceramicznych. Jest w 100 % wodoodporny, nie ma na niego wpływu wilgotne powietrze, przez co świetnie zapobiega jakimkolwiek przeciekom. Stosuje się go do klejenia płytek lub terakoty w pomieszczeniach, gdzie kontakt z wodą jest bardzo prawdopodobny – kuchnia albo łazienka,
  • klej na bazie cementu szarego lub białego – najbardziej uniwersalny rodzaj zaprawy klejowej. Jest pakowany w charakterystyczne worki pełne suchej zaprawy. Podobnie jak cement, wymaga rozrobienia z odpowiednią ilością wody, którą wskazuje producent. Stosować go można do wielu rodzajów powierzchni oraz rodzajów płytek ceramicznych, a także w przypadku ogrzewania podłogowego. Jego szarą, bardziej pospolitą odmianę stosuje się do terakoty, glazury, a nawet mozaiki. Klej na bazie białego cementu to z kolei świetna zaprawa do przytwierdzania kamieni dekoracyjnych albo marmuru.

Symbole i oznaczenie na klejach do płytek

Z racji tego, że kleje są różne, są odpowiednio oznakowane przez producenta. W zależności od rodzaju zaprawy oznaczają klej C – cementowy, D – dyspersyjny oraz R – na bazie żywicy. Samodzielne cyfry określają szybkość schnięcia kleju – 1 to standardowy czas wiązania a 2 wiążący się szybciej lub dłużej od standardowego. Możesz też spotkać się z oznaczeniami E – klej schnący na tyle długo, że możesz jeszcze modyfikować ułożenie płytek, F – klej do terakoty, który szybko schnie, T – tiksotropijny klej do płytek ściennych o zmniejszonym spływie. Symbol S oznacza kleje zdolne do odkształceń, stosowane w miejscach narażonych na spore naprężenia.

Ile kleju należy nakładać na płytki?

To, jaki jest maksymalna grubość kleju pod płytki, zależy od ich rodzaju i stosowanej metody. Na ogół przyjmuje się, że przy metodzie kombinowanej minimalna grubość kleju pod płytki to 2- 5 mm. Tyczy się to też tego, jaka powinna być grubość kleju pod gres. Ale są przypadki, gdzie potrzebne jest nawet 2 cm kleju pod płytki. Bywają kleje grubowarstwowe. Producent wskazuje jasno – należy się tego zalecenia trzymać. Nałożyć 1 cm kleju pod płytki kosztuje podobną ilość wysiłku jak nałożyć 3 cm kleju pod płytki. Warto się stosować — to może Cię uratować przed przedwczesnym remontem.

Rozmiar płytki a grubość kleju

Do uzyskania odpowiedniej grubości kleju posłużysz się pacą zębatą. Wielkość jej zębów zależy od tego, jak duże płytki układasz:

  • bok do 10 cm – 5-6 mm,
  • bok 10 – 20 cm – 8 mm,
  • bok 20 – 30 cm – 10 mm,
  • bok powyżej 30 cm – 12 mm.

Typ i sposób użytkowania płytek a ilość kleju

Na ilość użytego kleju wpływ ma ich rodzaj i przeznaczenie. Więcej kleju potrzebują płytki wielkoformatowe i o większej masie. Większych zapasów kleju potrzebują też płytki, których podłoże powoduje słabą chłonność. Płytka musi być posmarowana dwukrotnie, grubość płytki z klejem się zwiększa. Jeszcze więcej potrzebują płytki układane na zewnątrz. Tam narażone na deszcz, nierówną powierzchnię czy zróżnicowane temperatury potrzebują dodatkowej porcji kleju. Doświadczony wykonawca potrafi zoptymalizować ilość użytej zaprawy.

Jak obliczyć ilość potrzebnego kleju do płytek?

Obliczenie konkretnej ilości zaprawy klejowej potrzebnej do położenia płytek nie jest takie proste. Istotna jest powierzchnia, rozmiar płytek, ich rodzaj, sposób nakładania, przeznaczenie oraz warunki atmosferyczne. To, ile kleju pod płytki potrzebujesz, możesz obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów. Podając potrzebne dane, szybko dowiesz się co, ile musisz kupić i jakie są koszty. Łatwo ustalisz ile kleju pod płytki podłogowe na m2, a ile na tarasie czy do terakoty. Przykładowo dla płytek o boku do 10 cm potrzebujesz 2 kg kleju na m2, przy boku 25 cm już 3,3 kg a dla największych płytek, o boku powyżej 30 cm nawet 5 kg na m2.

Akcesoria przydatne przy klejeniu płytek

Podstawowym akcesorium jest oczywiście szpachla ząbkowana. Dobierz ją do powierzchni i wielkości kładzionych płytek. Najlepiej, jeśli wysokość jej zębów jest dwa razy grubsza niż warstwa klejąca. Oprócz tego przyda Ci się gumowy młotek do dobijania płytek, krzyżyki dystansowe do łatwego tworzenia przerw na spoinę między płytkami oraz zaprawa do fug, by wypełnić szczeliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium