Taras jest miejscem, które ma szczególny charakter i zwykle stanowi naturalne przedłużenie salonu lub pokoju dziennego. Można tu bez przeszkód cieszyć się świeżym powietrzem i odpoczywać na rozstawionych fotelach, sofach czy leżakach. Właśnie tutaj koncentruje się najczęściej życie całej rodziny podczas dobrej pogody – wspólnie spożywa się posiłki, delektuje poranną kawą, rozkoszuje spokojnym wieczorem lub podejmuje się gości. Wiele osób wybiera taras jako miejsce do relaksu, lektury, a często także pracy. Choć sposobów spędzania czasu na tarasie jest bardzo wiele, to jednak warunkiem, żeby móc z niego w pełni korzystać jest odpowiednie zaaranżowanie całej przestrzeni.
Ze względów estetycznych i użytkowych jednym z najważniejszych elementów będzie w takim przypadku wybór odpowiedniej nawierzchni. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest użycie tarasowych płytek z gresu. Pozwala to nie tylko na dużą swobodę w kształtowaniu wyglądu, ale również jest bardzo praktyczne. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom gresu i zobaczmy, w jaki sposób można go wykorzystać w różnych aranżacjach tarasu.
Gres – idealna nawierzchnia tarasu
Nawierzchnia tarasu jest szczególnie narażona na działanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie będąc intensywnie eksploatowana, musi znosić spore obciążenia mechaniczne. Materiał, który wybierzemy na podłogę tarasu, powinien wiec być odporny na działanie wody, intensywne promienie słoneczne, a także wytrzymywać silne mrozy. Ważna będzie także wytrzymałość na uderzenia i zarysowania. Jeśli z tarasu jest bezpośrednie przejście do ogrodu, ważne by nawierzchnia była również odporna na ścieranie. Najprawdopodobniej często zdarzy się, że użytkownicy zabrudzą taras odrobiną naniesionego piachu lub ziemi, które mogą przyspieszyć wycieranie się wierzchniej warstwy ułożonego materiału.
Tak zróżnicowanym i dość ciężkim do spełnienia warunkom najlepiej odpowiada gres. Płytki gresowe są produkowane z kamionki wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze. Daje to znaczną twardość, a także sprawia, że powierzchnia płytek jest mało nasiąkliwa. Jednorodna, pozbawiona porów struktura gresu ogranicza w znacznym stopniu wnikanie zanieczyszczeń, ułatwiając utrzymanie porządku i estetycznego wyglądu, a jednocześnie sprawia, że nie ulegnie on zniszczeniu podczas mroźnej zimy. Co ważne, płytki z gresu mogą być wykonywane z fakturami o różnej szorstkości. Jest to istotne, ponieważ w przypadku tarasów niezadaszonych, gdzie gromadzi się woda, można zastosować elementy o większej chropowatości, a zatem ograniczające ryzyko poślizgnięcia się. Gres charakteryzuje się również dobrą odpornością na ścieranie i dość łatwo można znaleźć płytki o wysokich klasach ścieralności.
Płytki gresowe są dostępne w bardzo wielu rodzajach. Można znaleźć zarówno takie, które wyglądem przypominają kamień naturalny, jak i stylizowane na drewno czy beton. Ogromne bogactwo panuje także wśród oferowanych barw, faktur oraz rozmiarów. Choć gres jest zwykle produkowany w nieco większych formatach niż inne okładziny ceramiczne, to nabywcy mogą wybierać między płytkami o średnich rozmiarach od około 20–30 cm, a bardzo dużymi, których długość nierzadko przekracza nawet 120 cm. Tradycyjne płytki mają zwykle grubość około 9 mm, jednak można spotkać się również ze specjalnie pocienianymi płytkami typu „slim”, które są popularne zwłaszcza jako okładziny ścienne.
Jedną z nowszych propozycji producentów gresu są tzw. płytki 2.0. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest zdecydowanie większy rozmiar płytek oraz przede wszystkim grubość wynoszącą aż 2 cm. Daje to nie tylko świetną wytrzymałość, ale również otwiera zupełnie nowe możliwości aranżacyjne.
Jak można wykorzystać gres na domowym tarasie?
Płytki gresowe można wykorzystywać na różne sposoby, w zależności od naszych upodobań. Wiele osób decyduje się na gres tradycyjny, który jest układany na specjalnej mrozoodpornej zaprawie oraz dokładnie fugowany. Uzyskana w ten sposób powierzchnia przypomina terakotę czy kafelki ułożone we wnętrzu. Taki sposób montażu ma jednak pewne ograniczenia. Nadaje się wyłącznie na tarasy z przygotowaną wcześniej wylewką, jest bardziej narażony na uszkodzenia ze względu na możliwe błędy wykonawcze, a jednocześnie zwykle sprawdza się najlepiej na jednolitych, płaskich powierzchniach.
W przypadku gresu 2.0 przyszły użytkownik ma jednak znacznie szerszą paletę możliwości. Przede wszystkim gres tego rodzaju może być wykorzystany do bezpośredniego ułożenia na gruncie. Najatrakcyjniejszym sposobem zaaranżowania nawierzchni tarasu z gresem 2.0 będzie zatem możliwość połączenia powierzchni przeznaczonej do wypoczynku z poprowadzonymi w głąb ogrodu ścieżkami. Wielkim plusem tego rozwiązania jest takie ułożenie płyt lub ich skupisk, by między nimi pozostały większe przerwy. Nie ogranicza to możliwości użytkowych, a daje możliwość wprowadzenia między płytki trawy, ozdobnego mchu czy niewielkich, niskich kwiatów. Taki rodzaj nawierzchni sprawdzi się zarówno w mniejszych ogródkach, gdzie nie tracąc utwardzonego miejsca do wypoczynku, pozostawiamy więcej roślinności, jak i większych, gdzie np. stopniowo zwiększając odstępy między płytami, można uzyskać ciekawe efekty przenikania się trawnika i tarasu.
Interesującym rozwiązaniem jest także układanie płyt z gresu o grubości 2 cm na warstwie wysypanego żwiru. Również w tym przypadku można uzyskać bardzo atrakcyjne efekty, pozostawiając między płytami większe przerwy. Płyty są na tyle ciężkie i stabilne, że nie ma obawy o ich niekontrolowane przemieszczanie się, choć naturalnie powinny one być umieszczone na możliwie drobnym i dobrze ubitym kruszywie. Nie wpływa to jednak na efekt wizualny, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, by przerwy wypełnić materiałem o dowolnym uziarnieniu i kolorze. Taki sposób wykorzystania płyt daje możliwość łączenia materiałów o różnej kolorystyce – np. żwiru białego, szarego, żółtego czy różowego z dowolnie wybraną barwą i fakturą płytek. Takie rozwiązania sprawdzą się szczególnie w ogrodach urządzonych w stylu minimalistycznym czy inspirowanych ogrodami orientalnymi.
Innym rozwiązaniem może być ułożenie gresu na specjalnych podporach. W takim przypadku płyty są umieszczane na rozstawianych na gruncie wspornikach, a przestrzeń między nimi a gruntem pozostaje pusta. Taka metoda pozwala na wykonanie powierzchni, która będzie się znajdowała na równym poziomie z drzwiami tarasowymi bez konieczności przygotowywania betonowej wylewki czy budowy drewnianej konstrukcji. Wsporniki nadają się nie tylko do nawierzchni układanych na gruncie. W ten sam sposób, choć stosując niższe podpory, można wykonać również taras na dachu płaskim. Tarasy na wspornikach sprawdzą się zarówno przy budynkach bardzo nowoczesnych, jak i tych klasycznych. W tym drugim przypadku warto jednak zdecydować się również na wykonanie pasującej do całości balustrady czy obsadzenie tarasu roślinami.